GINN nepodpísal podvodnú Kolektívnu zmluvu ŽSR pre roky 2019-2020 (short) #11.31

08.02.2019

Jediná odborová organizácia - GINN - nepodpísal kolektívnu zmluvu ŽSR pre roky 2019-2020 pretože je táto zmluva absoútne nevýhodná pre pracovníkov. GINN pracuje aj vďaka finančnej podpore radových občanov https://www.ginn.press/podpora 

Nakoniec kolektívnu zmluvu podpísali z údajne najväčšou organizáciou na ŽSR - čo považujeme za nezákonné a vykonávame ďalšie kroky k zrušeniu zmluvy, lebo jej uzatvorenie uberá práva zamestnancov na štrajk alebo vyjednanie lepších pracovných podmienok. Z článku vyberáme: 

https://www.ta3.com/clanok/1147672/ko... 

Ako štátny správca železničnej infraštruktúry informoval, postupoval v zmysle zákona, reagujúc na vzniknutú situáciu, keď jedna z odborových organizácii GINN odmietla kolektívnu zmluvu podpísať. Zástupca tejto odborovej organizácie Martin Daňo tým podľa ŽSR porušil dohodu zo siedmeho kola vyjednávania o kolektívnej zmluve 31. januára, kedy sa spoločnosť a odborové organizácie dohodli na jej znení. Na základe zákona o kolektívnom vyjednávaní má zamestnávateľ právo uzatvoriť kolektívnu zmluvu s oborovou organizáciou s najväčším počtom členov. 

ŽSR a OZŽ tak podľa spoločnosti urobili preto, aby mohli zamestnanci čím skôr čerpať výhody, ktoré sa im premietnu už v januárových výplatách. "Teším sa, že sa našlo riešenie prospešné pre zamestnancov. Zamestnanci sú pre mňa na prvom mieste, preto som ochotný využiť všetky zákonné, i keď nie obvyklé postupy," povedal generálny riaditeľ ŽSR Juraj Tkáč. 

Hlavná kolektívna vyjednávačka za odbory a podpredsedníčka OZŽ Darina Fabuľová uviedla, že odborové združenie železničiarov pristúpilo k podpisu kolektívnej zmluvy s plnou vážnosťou. "Uvedomujeme si svoju zodpovednosť a dopad nepodpísania kolektívnej zmluvy pre zamestnancov. Nemôžeme dopustiť, aby OZ GINN urobilo z 13 600 zamestnancov ŽSR svojich rukojemníkov OZŽ má podporu všetkých ostatných odborových organizácií pri ŽSR," dodala Fabuľová. 

Zmluva garantuje výhody Kolektívna zmluva v ŽSR garantuje zamestnancom výhody nad rámec Zákonníka práce a umožní čerpať sociálny fond. Zmluva platí do 31. decembra 2020. ŽSR a odborové organizácie, ktoré vyhlásili 11. januára štrajkovú pohotovosť, sa na znení novej kolektívnej zmluvy na roky 2019 a 2020 dohodli 31. januára. 

Zmluva neobsahuje definitívny mzdový rast, spoločnosť a odbory budú preto pokračovať vo vyjednávaní o mzdovom náraste pre roky 2019 a 2020. 

Dovtedy sa ŽSR a odborové organizácie dohodli, že zamestnávateľ bude vyplácať mesačnú prémiu 45 eur, ktorá bude poskytnutá s prihliadnutím na odpracované hodiny v príslušnom kalendárnom mesiaci. Prémia mala byť súčasťou mzdy už za január. 

Odborové organizácie pri ŽSR pôvodne žiadali zvýšenie tarifnej mzdy o sto eur, teda zhruba o 10 percent, vedenie spoločnosti navrhovalo zvýšenie miezd o desať eur, čo zástupcovia zamestnancov označili za neakceptovateľné. 

Predák OZ GINN Martin Daňo, ktorý vystupuje ako novinár a je kandidátom na prezidenta, odmietol podpísať kolektívnu zmluvu s tým, že ju označil za podvod. "Okrem mňa a kolegov z GINN nikto nechcel sto a viac eur - všetci so sklonenou hlavou podpísali zmluvu, ale my sme povedali na základe žiadostí radových pracovníkov železníc nie," uviedol Daňo v stredu na svojom profile na facebooku. 

OZ GINN pôsobí vo viacerých súkromných spoločnostiach aj v štátnej správe. --- GINN finančne podporujú radoví občania - pridajte sa aj vy https://www.ginn.press/podpora 

Portál podporuje aj stránka pre cintoríny a hľadanie hrobov https://www.sysoon.com 

------ 

Miesto: Bratislava Osoby: Juraj Tkáč, Paulína Szentészi, Juraj Vrablanský, Vivien Menteová, Rudolf Vaský, Martin Daňo Iné: megalodon, gorila, nakrúcanie, politika, vláda, parlament, SMER-SD, demokracia, totalita, smrť, genocída, národ Produkcia: GINN a Martin Daňo © 2018 Séria: Gorila, Megalodon, Slovensko, Slovakia