Film o sv. Jánovi Krstiteľovi „Predchodca“ predstavili v predpremiére

09.04.2019

VATIKÁN
Film o sv. Jánovi Krstiteľovi "Predchodca" predstavili v predpremiére


Dokumentárno-hraný film o živote sv. Jána Krstiteľa s názvom "Il Precursore" (Predchodca) z vatikánskej koprodukcie je už na svete. Výsledok koprodukčného projektu Vatikánskej nadácie sv. Jána XXIII., Vatican Media a ďalších partnerov predstavili v predpremiére v pondelok 8. apríla 2019 na plátne Vatikánskej filmotéky.


Videofilm "Predchodca" v talianskom origináli je určený pre televízne vysielanie a DVD. Žánrovo predstavuje tzv. doku-drámu, striedajú sa v ňom časti dokumentárnej a hranej línie. Hrané scény zavedú diváka na cesty drsnej púšte, k brehom Jordánu pri pokrstení Ježiša, ako aj do Herodesovho paláca, kde sa z tanca Salome sáva príležitosť na zmanipulovanie vladára, až po mučenícku smrť Pánovho predchodcu.


V dokumentárnej línii približujú biblické a historické súvislosti štyria odborníci. Sú nimi biblisti kard. Gianfranco Ravasi, predseda Pápežskej rady pre kultúru a Mons. Nazzareno Marconi, biskup diecézy Macerata, a ďalej odborníčka na deiny kresťanstva Emanuela Prinzivalli z rímskej univerzity La Sapienza a docent cirkevných dejín z Pápežskej lateránskej univerzity Pierluigi Guiducci.

Medzi 17 účinkujúcimi v hraných častiach hlavnú postavu stvárnil taliansky herec Francesco Castiglione. Scenérie pre nakrúcanie poskytol taliansky región Marky (Marche).